A.B.D.'DE EĞİTİM

TAÜD DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

50 yılı aşkın bir süredir eğitim ve kültür alanlarında seçkin hizmetler vermekte olan TAÜD, eğitimini yurtdışında sürdürmeyi düşünenlere yönelik olan Yurtdışı Üniversiteleri Bağımsız Danışmanlık Hizmetleri ile öğrenci ve velilere yurtdışı eğitim ile ilgili objektif, yönlendirici ve planlı bir danışmanlık sunmaktadır.

Danışmanlık hizmetlerinden hem üniversite (2 veya 4 yıllık), hem de yüksek lisans (MBA, Master, PhD) eğitimi almayı planlayan öğrenciler yararlanabilir. Bu eğitimler öncesinde İngilizce dil eğitimine gereksinim duyan öğrenciler için de yine yurtdışında bulunan İngilizce programlarına yerleştirme hizmeti sunulmaktadır.

NEDEN TAÜD?

TAÜD danışmanlığını farklı kılan en önemli özelliği bağımsız olmasıdır. Bu yüzden hizmetlerimizi adlandırırken de bu tabiri kullanıyoruz. TAÜD, sınırlı sayıda üniversiteyi temsil edip sadece bu üniversitelere öğrenci gönderen bir anlayışla değil, her öğrencinin bireysel tercihleri ve akademik şartları doğrultusunda kendisi için en doğru olan üniversiteye girmesini amaçlayarak danışmanlık vermektedir.

TAÜD, başvurulara hazırlanmaktan başlayarak, üniversite tercihlerinin oluşturulması ve başvuruların yapılması ile devam eden, gidilecek okulun belirlenmesi ve gidiş için gerekli tüm hazırlıkların yapılmasına kadarki uzun ve zorlu süreçte öğrenci ve velilere her zaman doğru ve planlı bir danışmanlık hizmeti sunmayı ilke edinmiştir.

Üniversite Araştırma/Seçme/Başvuru/Yerleştirme

Bu hizmetimiz komple bir danışmanlık hizmeti olup öğrencinin başvuracağı okulların araştırılıp seçilmesi, başvuruların yapılması ve takibi, ve kabul sonrası işlemlerin (konaklama, seyahat, vs.) yürütülmesini kapsar.

İlk aşamada öğrencinin akademik kriterleri (not ortalaması, test skorları, vs.) ve gitmek istediği üniversite ile ilgili kişisel tercihleri (akademik branş, yer/bölge, ücretler, vs.) gözden geçirilir. Öğrencinin hedeflediği üniversitelere kabul edilme olasılıkları değerlendirilir ve bu hedeflere ulaşılması için gerekli hazırlık konusunda öğrenciye planlı bir yönlendirme yapılır. Gelecek ile ilgili akademik hedefleri konusunda kararsız olan öğrenciler için de özel danışmanlık seansları düzenlenir. Tüm bu değerlendirmeler tamamlandıktan sonra danışman, öğrenciye ortalama 10-15 üniversitelik ilk liste seçeneklerini hazırlar.

Bu listede daha sonra danışman ve öğrenci/veli görüşleri doğrultusunda bir eleme daha yapılarak başvuru listesi hazırlanır. Başvurulacak okullar, öğrenci için belirlenen hedefler ve kabul/ret olasılıkları dikkate alınarak belirlenir.

Başvuru için gerekli evraklar titizlikle hazırlanır. Formlar ve başvuru için gerekli diğer evrakların (referanslar, essay, vs.) danışmanın yönlendirme ve kontrolünde tamamlanmasının ardından başvurular yapılır ve düzenli aralıklarla takip edilir.

Kabul/ret cevaplarının gelmesi ile birlikte önemli bir karar aşaması da gidilecek okulun belirlenmesidir. Bu safhada kabul gelen okullar arasında yine danışman ve öğrenci/veli eşliğinde yeni ve son bir değerlendirme daha yapılır ve gidilecek okula karar verilir.

Başvuru ve kabuller en zor aşamalar olmakla birlikte, daha sonra yapılması gereken işlemler (konaklama, ders seçimleri, seyahat planı, vs.) de öğrencinin yurtdışına gidiş ve uyum dönemini en sorunsuz şekilde atlatması açısından önem taşımaktadır. Danışmanlığımız bu aşamaları da kapsamaktadır.

Ivy League Başvuruları

“Ivy League”, Amerika'nın en prestijli 8 üniversitesini tanımlamak için kullanılan ortak bir terimdir. Sadece bu 8 okul değil, “most competitive” ya da “most selective” gibi tabirlerle adlandırılan okullar Amerika'nın en seçkin ve dolayısıyla da kabul edilmesi en zor okullarıdır.

Şartlı Kabul

İngilizce yeterliliğini ölçen TOEFL testinden gerekli skora ulaşamayan öğrencileri yine tercihleri doğrultusunda bir üniversiteye yerleştirebiliyoruz. Üniversiteye bu şekilde kabul edilen öğrenciler, 1 sömestr veya 1 yıl süren İngilizce hazırlık programını başarıyla tamamladıktan sonra üniversite eğitimine otomatik olarak devam edebilir.

Burs Başvuruları

Yüksek lisans programları için Amerika’ya gitmeyi düşünen öğrenci/mezunlara yönelik, yurtdışındaki üniversitelerden asistanlık (teaching/research assistanship) alınması için sunduğumuz başvuru danışmanlığı hizmetimiz.

Bu hizmetimizde amaç kişinin akademik ve profesyonel niteliklerine göre uygun asistanlık alternatiflerinin araştırılması ve ilgili başvuruların yapılmasını kapsar.

Asistanlık alamasa da eğitimini ücretli şekilde yapması mümkün olan adaylar için bazı okullara burslu bazı okullara burssuz şekilde karma başvuru yapabiliyoruz.

Transfer Başvuruları (Yatay Geçiş)

Türkiye’de okumakta oldukları üniversitede en az 1 yılı tamamlamış olan öğrencileri, Amerikan üniversitelerine transfer öğrenci statüsünde yerleştirebiliyoruz. Transfer olunacak bölüm, öğrencinin Türkiye’de okumakta olduğu bölüm ile aynı olmak zorunda değildir. Bununla beraber transfer olan öğrenciler, üniversiteler arası sistem farklılığı nedeniyle, eğitimlerini daha geç tamamlamak durumunda kalabilir (4 yıl yerine 5 yıl, vb.). TAÜD, transfer başvurularını öğrencinin zaman kaybını en aza indirmeyi amaçlayarak yürütür.

 
Saat

Giriş
E-mail
Şifre

Etkinlik Takvimi